piątek, 2 maja 2014

szczęście jest drogą.

Życie nie jest takie skomplikowane. Warto skupiać się na rzeczach małych, osiągalnych. Wielu ludzi oczekuje wielkich radości, fundamentalnych satysfakcji życiowych. 'Dopiero wtedy będę szczęśliwy'. A o takie wydarzenia trudno. Ten maksymalizm oczekiwań to też wynik treningu z dzieciństwa. Wolno się cieszyć z szóstki z matematyki, ale z głupiej czwórki - nie ma powodu. Radość ma być głęboko uzasadniona, inaczej jest nieuprawniona. W dorosłym życiu powielamy ten schemat, bo uważamy, że jak się będziemy cieszyć z drobiazgów, to niczego nie osiągniemy.

'Radość? Będę czuł radość jak zarobię kupę kasy i kupie sobie ferrari' - mówi mi pacjent. Mam nadzieję, że mu się uda. Ale zanim to ferrari kupi, to może warto, żeby żył przyjemnie? Radość z ferrari będzie jednorazowa. I wcale nie większa od radości, jaką można odczuwać, pijąc dobrą herbatę.*
zawsze wiedziałam, że małe szczęścia mają w życiu znaczenie.
zawsze też dążyłam do odczuwania radości z drobiazgów.
jasne, że warto stawiać sobie wysokie i duże cele.
ale nie jest to przeszkodzą do odczuwania satysfakcji z życia 'po drodze'.
szczęście jest drogą, nie stacją. :)

* cytat z książki 'żyj wystarczająco dobrze'.

13 komentarzy:

 1. Zgadzam się z tym w stu procentach :P Może w większości przypadków chodzi o złe określenie pojęć? Zawsze człowiek czuje jakąś emocję z powodu małego sukcesu, tylko nie nazywa jej radością. Tymczasem wystarczy że radość będą nam sprawiały małe rzeczy, satysfakcję większe, a euforię wielkie i życie będzie miało wiele szczęśliwszych odcieni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszyć się z drobiazgów.. Czasem mam z tym problem, ale pracuje nad tym i powiem szczerze, że taka radość jest lepsza. Dlaczego nie mam się cieszyć z małego sukcesu?
  Nie warto ograniczać swojej radości!

  OdpowiedzUsuń
 3. Małe szczęście uzależnia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. święte słowa Kochana! ciągle wydaje nam się, że szczęście jest gdzieś kawałek stąd, ale tak naprawdę jest tuż obok. a my zaślepieni w jeden cel wciąż je mijamy...

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczęście to te małe kroczki, które robimy każdego dnia. ;*

  OdpowiedzUsuń
 6. wlasnie coraz bardziej widze ze warto sie cieszyc z drobych rzeczy i drobiazgow bo jak sa male chwile szczescia to i przyjda te wieksze ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszmy się z małych rzeczy -proste, ale bardzo trafne zdanie :)
  Ludzie dążą do wielkich celów i osiągnięć, a tak naprawdę wiele przy tym tracą. Życie jest bardzo kruche, a więc trzeba zwracać uwagę na wszystko i korzystać z niego jak najlepiej :)

  Cytat bardzo dobry, faktycznie niektóre "radości" są jednorazowe, grunt to znaleźć je w codziennych czynnościach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzeczywiście jest to cholernie widoczne i dość smutne... Czekamy na ogromne cuda, zapominając, że żyjemy tylko raz.

  OdpowiedzUsuń
 9. To prawda - na szczęście składają się małe rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się w całej rozciągliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ktoś kiedyś powiedział mi, że cieszenie się z drobiazgów życia jest kluczem do szczęścia. Wciąż uczę się, doceniać...

  OdpowiedzUsuń
 12. Bo trzeba się cieszyć z małych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń

statystycznie.

zapisane.