środa, 16 kwietnia 2014

przepraszam.

'Zaczyna być dla mnie jasne, że to jest dobre słowo używane przez dobrych ludzi. Nikt nie jest idealnie cnotliwy, nikt nie uniknie jakiegoś poślizgu. Wszyscy bohaterowie opowieści lawirują między złem a dobrem, tym, co właściwe, i tym, co błędne. Ale tylko dobrzy ludzie potrafią wskazać różnicę między jednym a drugim i wiedzą, kiedy przekraczają granicę. Przyznanie się do winy i przyjęcie na siebie odpowiedzialności za występek jest rzeczą trudną. Musisz mieć odwagę, żeby to pomyśleć i powiedzieć. PRZEPRASZAM. Przepraszam.

Przepraszam oznacza, że czujesz pulsowanie czyjegoś bólu tak samo, jak odczuwasz własny. Kiedy wypowiadasz to słowo, to jakbyś część tego bólu brał na siebie. Przepraszam nas ze sobą nawzajem wiąże. Przepraszam wiele znaczy. Oznacza zasypanie dołu, oddanie długu. (..) Ale w przepraszam nie chodzi o ciebie, tylko o innych. Oni je przyjmą albo pozostawią. Przepraszam oznacza, że się otwierasz. Że można Cię przygarnąć albo ośmieszyć, albo się na tobie odegrać. (...) Przepraszam nie odwróci biegu wydarzeń, ale popycha je we właściwym kierunku. Przepraszam jest mostem przerzuconym nad przepaścią. Jest sakramentem, podarunkiem. Jest darem.

Tak. Przepraszam pojawia się, kiedy dobrzy ludzie czują się źle.'*


i chyba tego brakuje teraz w naszej bylejakiej relacji.
jego przyznania się do winy i jego przepraszam.

ale do tego trzeba mieć odwagę. i klasę.
a to są dwie rzeczy, których jemu ewidentnie brakuje.

* 'Jasper Jones' Craig Silvey.

13 komentarzy:

 1. Może w końcu przemyśli i przeprosi? :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chciałabym. przede wszystkim, żeby przemyślał.

   Usuń
 2. Bylebyś tylko Ty za niego nie przepraszała - to chyba byłoby jeszcze gorsze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co to to nie! ;) i obawiam się, że dopóki nie usłyszę od niego czegoś wyjaśniającego i przepraszającego to nasze relacje nie będą normalne :)

   Usuń
 3. Nie jest łatwo nauczyć się mówić przepraszam, ale ja się tego nauczyłam. Nie jest to trudne słowo do powiedzenia, nie oznacza słabości. Szkoda tylko, że tak mało osób to rozumie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że teraz mało osób mówi takie szczerze "przepraszam". Jest sorry, sorki, nie gniewaj się ale zero w tym skruchy ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Problem z "przepraszam" polega (chyba?) przede wszystkim na tym, że ludzie często szukają winy w innych, a nie dostrzegają jej w sobie. A kiedy już zaczyna im coś świtać, to zaczynają się zastanawiać, czy w ogóle warto. To kolejny problem - (nie)szczerość relacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. bo czasem najtrudniej powiedziec slowo przepraszam
  jak napisalas wymaga odwagi i klasy a nie kazdy to posiada...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zdecydowanie najgorzej jest, kiedy ktoś w ogóle nie chce dostrzec swojej winy. to dopiero porażka, bo nawet próba rozmowy to taka walka z wiatrakami...

   Usuń
 7. Oj, ja też miewam problemy z przyznawaniem się do winy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta paczka była rok temu:P
  opinia do tej pory już się dawno pojawiła:)
  http://zakreconyswiatwery.blogspot.com/2013/05/fusswohl-fussbutter-maso-do-stop-o.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o rany! może tak być, bo nie zwróciłam uwagi na datę! przepraszam :D

   Usuń
  2. nic się nie dzieje, ostatnio pojawiły się Rossmanowe paczki i może to Cię zmyliło, swojej jeszcze nie pokazywałam tutaj, na insta już jest:)

   Usuń

statystycznie.

zapisane.